Zasady praktycznego umieszczenia gniazd i przełączników

Zaleca się, aby rozważyć umieszczenie gniazd i przełączników w pomieszczeniach na etapie, gdy prefabrykowane modułowe budynki, budynki prywatne lub apartamenty są zaprojektowane. Szczegółowy plan pomoże uniknąć obecności splątanych przewodów na podłodze lub braku gniazd dla urządzeń elektrycznych. Jeśli planowanie i instalacja odbywa się w już gotowym pomieszczeniu, naprawa kosmetyczna nie jest unikana. Projekt można wykonać samodzielnie lub powierzyć pracę specjalistom.

W pierwszym przypadku trzeba będzie wziąć pod uwagę:

  • Funkcjonalność przestrzeni;
  • Projekt mieszkania, biura lub domu;
  • RozMieszczenie mebli.

W drugim wariancie zaleca się maksymalnie dokładnie opisać wszystkie niuanse i życzenia na umieszczenie gniazd i przełączników, które następnie nie było konieczne, aby ponowić pracę.

Zasady montażu gniazd

Zgodnie z normami europejskimi, które odpowiadają prefabrykowanych modułowych sklepów i nowoczesnych wiejskich domków, Wysokość gniazd od podłogi jest 15-20 cm.

Jeśli łazienka, w której nie będzie pralka jest wyposażony, to punkt podłączenia do gniazdka elektrycznego na wysokości 0,6 m. Suszarka do włosów będzie wygodna w użyciu, jeśli wylot jest umieszczony na wysokości metra. I takie wzory powinny być w wodoodpornej obudowie.

W salonie, w którym zainstalowano kino domowe, wylot jest planowany bezpośrednio za TELEWIZORem. Tak więc przewód powinien być ukryty za Technics i swobodnie dotrzeć do punktu połączenia. Do odkurzaczy, ładowarki, gadżety zapewniają 2 wyjścia na każdej ścianie. Wysokość montażu nie powinna przekraczać 30 cm.

W kuchni skoncentrowana jest największa liczba elektrotechniki. W związku z tym osobno plan połączenia:

  • Lodówka – dla urządzenia na wysokości do 0,8 m;
  • Kuchenka mikrofalowa i okapy-wysokość instalacji jest do 2 m;
  • Zmywarka i talerze – do 30 cm od podłogi.

Do podłączenia małych urządzeń gospodarstwa domowego zaplanowano gniazda powyżej blatu.

Urządzenia znajdują się na poziomie do 10 cm od powierzchni roboczej.

Podłączanie urządzeń elektrycznych w kuchni

W sypialni są zorientowane na położenie łóżka i toaletka. Dlatego gniazda są zamontowane w obszarze zagłówka i jeden na wysokości 0,7 m. Od podłogi w pobliżu próżności.

Jeżeli budowa modułowego budynku, gniazda do klimatyzatorów dostarczonych są na ścianach, cofając 30 cm od sufitu. Łączna liczba wylotów dla każdego pomieszczenia jest obliczana tak, że jest wygodny do podłączenia wszystkich urządzeń i jeden lub dwa dodatkowe.

Przełącza wymagania dotyczące lokalizacji

Dla głównego żyrandola wyłącznik jest zamontowany po lewej stronie przy wejściu do drzwi. Zalecana wysokość montażu wynosi 0,75 – 0,9 m. Takie urządzenie nie powinno zamykać mebli, zasłon, innych przedmiotów wnętrza. Konstrukcja powinna znajdować się w odległości 10 cm od drzwi drzwiowej.

Przełączniki i gniazda w sypialni

Przełączniki dla pomieszczeń technicznych bez okien znajdują się w korytarzu przed wejściem. Ale sypialnie, kuchnie i pokoje dzienne są wyposażone w urządzenia od wewnątrz. Wyłącznik oświetlenia dekoracyjnego jest zamontowany na każdej ścianie tak, aby nie był mylony z główną konstrukcją.

Поделиться статьей